Online DBS

Online DBS Nedir? Online DBS Nedir ve Kimler Kullanır?

Online DBS

Zetsis Doğrudan Borçlandırma Sistemi; geniş müşteri ağı olan firmaların mal ve hizmet satışı gerçekleştirdikleri bayi ya da müşterilerinden yapacakları mal veya hizmet bedellerine yönelik fatura tahsilatlarının otomatik olarak gerçekleştirilmesini sağlayan, hızlı ve garantili bir nakit yönetimi hizmetidir. Vade tarihinde bayi hesabı kontrol edilir, hesapta para varsa ödeme yapılır. Yoksa eksik bakiye kadar DBS limitinden kredi kullanılarak ödeme yapılır.

ZETSİS e-Bankacılık ürünümüz altına yer alan Online DBS ile;
– Kullanıcı adı / parola karmaşasına girmeden online bir şekilde faturalarınızı bankaya gönderebilir, güncelleyebilir veya iptal edebilirsiniz.

– Dosya yükleme/indirme işlemleri ile uğraşmaz, online bir şekilde faturalarınızı ve müşteri limitlerinizi sorgulayabilirsiniz.

– Vadesi gelen faturaları otomatik bir şekilde muhasebeleştirebilir ve denkleştirerek kapatabilirsiniz.

– Her banka için dosya formatı uyarlamaları ile zaman kaybedilmediğinden çok kısa sürede canlı kullanıma geçebilirsiniz.

SAP ile tam entegre…

– SAP ile tam entegre çalışmaktadır, ayrı portal, program veya dosyalara veri yükleme yapılmaz.

– ZETSİS Online DBS özellikle bayi ve distribütör ağı ile çalışan şirketlerin nakit akışını yönetmesini sağlayan yeni bir finansal araç olarak firmaların hayatını kolaylaştırıyor.

– DBS’ de bayilerin veya distribütörlerin ana firmaya yapacakları vadeli ödemeler, bir banka aracılığı ile otomatik olarak yapılıyor. Böylece ana firma yüzde 100 alacak garantisi sağlıyor.

– DBS ile ana firmanın bankaya ilettiği fatura tutarları, vade tarihinde, bayi/distribütör hesaplarından otomatik olarak tahsil ediliyor. Kısacası Online DBS ile firmalar; alacaklarını garanti altına alıyor.

– Sistemde kayıtlı olan bayilere ait kredili mevduat hesabı tarafınızca takip edilebileceğinden, bayilerin mali yapısını takip imkânı,

– Tahsilat garantisi / kolaylığı sayesinde mal ve hizmetlerdeki risk priminin satış fiyatlarına yansıması ve rekabet avantajı,

– Tek bir transfer işlemi ile istenilen sayıda tahsilat işlemini sisteme kaydetme,

– Türk Lirası ve/veya tüm çevrilebilir döviz cinslerindeki faturaların tahsilatını sağlama,

– Yabancı paradan takip edilen ama Türk Lirası tahsilatlar için otomatik arbitraj imkanı,

– Havale/Çek/Senet/Teminat Mektubu kullanımının azalması ile operasyonel maliyetten tasarruf,

– Tahsilat vadelerinin önceden bilinmesi ile nakit akışının takip kolaylığı,

– Mutabakatların ve muhasebenin otomatik yapılabilme imkanı,

– Vade sonrası otomatik borç sorgulama imkanı,

– Fatura İskontolama (İzin veren bankalarda DBS tahsilat tarihi gelmeden tahsil etme imkanı bulunmaktadır, bu işlemden bayinin haberi olmamaktadır)

– Bayi teminat takibi ve maliyette azalma, tahsilat raporları ile bayi risk takibi kolaylaşır.

– ZETSİS Online DBS bayiler için de pek çok avantaj sunmaktadır. Bayiler bağlı bulundukları şirketlere olan borçlarını kolayca ödeyebiliyor, kısa süreli finansman sağlayabiliyor ve operasyonel maliyetlerini minimize ediyorlar.

– Sistem kurulurken, geniş bayi/müşteri ağına satış yapan ana firma ile banka arasında anlaşma yapılarak sistem entegrasyonu sağlanıyor.

– Ana firmanın satış yaptığı müşterilerine uygun DBS limitleri belirlenerek tesis ediliyor.

– Son aşamada ise, ana firma yaptığı satışlara ilişkin fatura bilgisini sisteme girerek elektronik olarak bankaya gönderiyor. Banka ise gelen bu bilgiyi kaydedip, vadede hesaptan ya da tesis edilen krediden otomatik olarak fatura tutarını tahsil edip ana firmanın hesabına geçiyor.

– Böylece, ana firma ile bayiler arasındaki her türlü operasyonel yük ve maliyetler minimize edildiği gibi, iki taraf arasındaki teminatlaşma işlemleri de banka tarafından üstleniliyor.

– Entegrasyon yaptığımız bankalar gün geçtikçe artıyor. Bu hizmeti veren tüm bankalar için alt yapımız hazır durumdadır. Sizin sadece Online DBS başvurusu yapmanız yeterli…